Uygulama yapılacak kişiden kan alınır steril ortamda santrifüj edilerek plateletten(trombosit) zengin plazma elde edilir. Ayrıştırılan bu kısım uygulanacak bölgeye napaj yöntemi ile enjekte edilir. (napaj yöntemi: orta derinin içine mikro enjeksiyonlar vasıtasıyla uygulama yöntemidir.) Trombositler kanda pıhtılaşmayı sağlar ve içerisinde büyüme faktörlerini barındırırlar. Ayrıca onarım ve iyileşme sürecinde rol oynarlar. Vücudumuzda bir hasar oluştuğunda o dokuya toplanarak hasar onarma sürecini başlatırlar. 

PRP yönteminde ayrıştırılan trombositlerin uygulanacak bölgeye enjekte edilmesi ile o bölgede yoğun miktarda büyüme faktörünün serbest kalması sağlanmış olur. Bunlarda yaraların iyileşmesi, kırışıklık, akne izleri gibi cilt problemlerinin büyük ölçüde giderilmesini ve cildin yenilenmesini sağlar.

Estetik amaçlı lazer ve peeling gibi uygulamalardan sonra derinin hızlı bir şekilde yapılanmasında, UV ışınlarına maruz kalmaya bağlı, deri kırışıklıklarının düzeltilmesinde, çöküklerin giderilmesinde esneklik ve parlaklığın geri kazanılmasında, Yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü, iyileşmesi uzun süren durumlarda kontrolün sağlanmasında, ayrıca saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.